چگونه به سوالات مصاحبه استخدامی پاسخ دهیم؟

 

همه ما در طول زندگی بارها خودمان را برای مصاحبه‌های شغلی آماده می‌‌کنیم. هر مصاحبه‌ای منحصربه‌فرد است، چون شغل‌ها و مصاحبه‌کننده‌ها با هم متفاوت هستند. با وجود این، مواردی هستند که در بیشتر مصاحبه‌های شغلی تکرار می‌شوند.
در ادامه با هشت چیزی که باید همیشه در جواب سوالات مصاحبه استخدامی بگویید (و البته به آن‌ها اعتقاد داشته باشید) آشنا خواهیم شد:

۱. این شرکت را خیلی خوب می‌شناسید

با حرف‌زدن راجع به اطلاعاتتان درباره شرکت، به مصاحبه‌کننده نشان بدهید حسابی تحقیق کرده‌اید. قبل از مصاحبه وبسایت، شبکه‌های اجتماعی، مقالات اخیر شرکت و هرچه را که می‌توانید درباره آن پیدا کنید، بخوانید. از کارهایی که شرکت می‌کند باخبر شوید و درباره اندازه‌اش اطلاعاتی به دست بیاورید. این اطلاعات را در پاسخ‌هایتان بگنجانید تا مصاحبه‌کننده متوجه علاقمندی شما به شرکت شود.

۲. تجربه کافی برای این کار را دارید

مصاحبه‌کننده‌ها همیشه از تجربیاتتان سؤال می‌کنند. از این سؤال به عنوان فرصتی استفاده کنید تا ثابت کنید توانایی انجام کار را دارید. درباره‌ی کارهای مرتبطی که انجام داده‌اید و نتایجی که گرفته‌اید حرف بزنید. برای مصاحبه‌کننده توضیح بدهید که موفقیتتان در پروژه‌های قبلی به شما این امکان را می‌دهد که پروژه‌ی دیگری را برای این شرکت با موفقیت به سرانجام برسانید. ارزشتان را ثابت کنید.

۳. با دیگران خوب کار می‌کنید

یکی از ویژگی‌هایی که برای کارفرمایان مهم است، توانایی کار تیمی است. مصاحبه‌کننده‌ها معمولاً می‌خواهند بدانند شما در گذشته چطور در کارهای تیمی همکاری می‌کردید و تیمتان چه نتیجه‌ای گرفته است. نقشتان را در تیم‌های قبلی توضیح بدهید و بگویید چه کمکی به موفقیت آن‌ها کرده‌اید.
شرکت‌ها می‌خواهند تیم‌هایی بسازند که خودشان را مدیریت کنند و نتایج قابل‌توجهی به وجود بیاورند.

۴. در جست‌وجوی یادگیری مداوم هستید

کارفرمایان می‌خواهند بدانند شما آماده وفق‌پذیری و یادگیری روش‌های جدید هستید. درباره تمایلتان به یادگیری بیشتر راجع به صنعتی که در آن هستید صحبت کنید. به مصاحبه‌کننده بگویید همیشه درباره اتفاقات و روندهای روز صنعتتان مقاله می‌خوانید و با مشاوران صحبت می‌کنید (در واقع باید این کارها را انجام دهید). نام نشرها و وبلاگ‌هایی را که دنبال می‌کنید بگویید تا نشان دهید تأثیرگذاران حوزه کاری‌تان را می‌شناسید.

۵. با انگیزه‌ هستید

زمانی که از کلمه «با انگیزه» برای معرفی خودتان استفاده می‌کنید، مواردی را به مصاحبه‌کننده انتقال می‎دهید. اول اینکه خواهان این هستید که به شرکت کمک کنید موفق شود. دوم اینکه کارمند مفیدی هستید. هر دوی این موارد به کارفرما نشان می‎دهد که می‌تواند رویتان حساب کند و شما کسی هستید که کارش را درست انجام می‌دهد. برایش توضیح بدهید که چطور انگیزه‌تان در گذشته کمکتان کرده و چطور برای موفق شدن در کار جدید به کمکتان خواهد آمد.

۶. این کار برایتان هیجان‌انگیز است

فردی که نسبت به یک جایگاه شغلی هیجان داشته باشد، به دست آوردن آن را قطعی نمی‌داند. متقاضی هیجان‌زده می‌گوید: «من واقعاً این شغل رو می‌خوام و اگه فرصتش رو بهم بدن از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنم.» مصاحبه‌کننده هیجان شما را برای این کار می‌بیند و آن را یک رویکرد مثبت تلقی می‌کند. مصاحبه‌کننده‌ها کارمندان مثبت‌اندیش می‌خواهند. هیجان برای کار نشان‌دهنده مثبت‌اندیشی است.

۷. برنامه دارید

مهم‌ترین هدف مصاحبه برای شما این است که نشان دهید چطور می‌خواهید به شرکت سود برسانید (نه این‌که آن‌ها چطور به شما سود می‌رسانند). این نکته جزئی را در مصاحبه‌هایتان فراموش نکنید. به مصاحبه‌کننده توضیح بدهید چطور قرار است نقش ضروری برای این شغل را ایفا کنید و چرا شما برای اجرایی کردن ایده‌ها بهترین گزینه هستید. مسلماً نمی‌توانید همه جزئیات را عملی کنید، اما ایده‌های کلی دارید که فکر می‌کنید قابل‌اجرا هستند و می‌دانید چرا نتیجه‌بخش خواهند بود.

۸. می‌خواهید در این شرکت بمانید

مورد آخر برای بعضی از افراد صدق نمی‌کند. اما اگر مطمئیند که دوست دارید در شرکت بمانید و کارتان را در آن ادامه بدهید، این مسئله را در مصاحبه مطرح کنید. مصاحبه‌کننده می‌خواهد بداند که شما در این شرکت سرمایه‌گذاری بلندمدت کرده‌اید و قصد ندارید خیلی زود از آنجا بروید. اگر فکر می‌کنید دوست دارید برای مدت‌زمان طولانی برای این شرکت کار کنید، این مسئله را در مصاحبه بگویید.
چه مهندس باشید و چه منشی شرکت، این نکات معمولاً در مصاحبه‌های شغلی‌تان صدق می‌کند. اگر این موارد را به خاطر داشته باشید، مصاحبه‌های شغلی بهتری را پشت سر خواهید گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code